Hvad er et mølletestcertifikat (MTC)?
Et Mill Test Certificate (MTC) - også kaldet en Mill Test Report (MTR), Material Test Certificate eller Inspection Certificate - er det officielle dokument udstedt af en metalproducent, der beviser, at et bestemt parti materiale opfylder kravene i den specificerede standard og indkøbsordre.
Tænk på en MTC som materialets identitetskort og sundhedsjournal kombineret. Ligesom et pas bekræfter, hvem du er, og en journal bekræfter dine helbredsdata, bekræfter en MTC, hvad stålet er (kvalitet, sammensætning), og hvordan det yder (mekaniske egenskaber). Uden det er et stykke rustfrit stål simpelthen uidentificeret metal.

I regulerede industrier - olie og gas, trykbeholdere, farmaceutiske produkter, fødevareforarbejdning, skibsbygning og byggeri - er en MTC ikke valgfri. Det er et juridisk dokument, der kræves af tekniske koder, regulatoriske agenturer og kvalitetsstyringssystemer. En levering uden en gyldig MTC bør aldrig accepteres til sikkerhedskritiske-applikationer.
Branchestandard:Den globale ramme for MTC-typer er EN 10204:2004 - 'Metallic Products: Types of Inspection Documents'. På trods af at den er en europæisk standard, henvises der til den i indkøbskontrakter og kvalitetsplaner verden over. At forstå EN 10204 er det første skridt til at forstå enhver MTC.
Hvorfor MTC'er betyder noget: The Real-World Stakes
Nye fagfolk ser nogle gange MTC-gennemgang som papirarbejde - en boks-afkrydsningsøvelse, før materialet går til produktion. Erfarne kvalitetsingeniører ved bedre. MTC-fejl er en væsentlig kilde til industrielle hændelser i den virkelige-verden og projektforsinkelser. Overvej disse dokumenterede konsekvenser af MTC-fejl:
Afviste leverancer:En trykbeholderproducent modtager 316L rustfri plade med en MTC, der viser molybdæn ved 1,85 % - under minimumsgrænsen på 2,00 %. Hele leveringen afvises, fartøjets tidsplan forsinkes med fire uger, og leverandøren afholder gen-omkostninger.
Mislykkede lovmæssige inspektioner:Et farmaceutisk anlægs WFI-system er bygget med materiale certificeret til EN 10204 Type 2.2, når den tekniske specifikation krævede 3.1. Under en FDA-revision identificeres sporbarhedsgabet. Systemet skal være om-kvalificeret - pris: hundredtusindvis af dollars.
Certifikatsvindel:Undersøgelser foretaget af Nuclear Regulatory Commission (NRC) og UK Health and Safety Executive (HSE) har dokumenteret tilfælde af forfalskede MTC'er -, hvor faktiske sammensætningsdata blev ændret for at vise overholdelse. Modforanstaltningen er positiv materialeidentifikation (PMI) test ved modtagelse.
Forsikring og ansvar:Hvis udstyret svigter, og MTC'en ikke kan påvise, at materialet opfylder specifikationen, kan producentens garanti og forsikringsdækning være ugyldig. MTC er det primære bevis i enhver materiale-relateret juridisk tvist.
Anatomi af en MTC: De 12 nøgleafsnit
Hver MTC, uanset leverandør eller format, indeholder den samme grundlæggende information organiseret i forudsigelige sektioner. Tabellen nedenfor kortlægger disse sektioner og forklarer betydningen af hver enkelt - din referencevejledning for at læse ethvert certifikat, du støder på:
|
# |
MTC sektion |
Hvad det indeholder |
Hvorfor det betyder noget |
|
1 |
Mølle / producentidentitet |
Navn, adresse, akkrediteringsmærker, logo |
Bekræfter oprindelse; muliggør leverandørauditspor |
|
2 |
Certifikattypeerklæring |
EN 10204 type (2.2, 3.1 eller 3.2); udstedelsesdato; cert. antal |
Definerer det juridiske bekræftelsesniveau - skal matche dit PO-krav |
|
3 |
Ordre/købsreference |
Kunde PO-nummer, mølleordrenummer, følgeseddelnummer |
Linker certifikat til din specifikke transaktion |
|
4 |
Produktbeskrivelse |
Karakter, produktform (plade/rør/stang), dimensioner, mængde, vægt |
Bekræft, at dette stemmer overens med det, du faktisk har bestilt og modtaget |
|
5 |
Heat / Cast Antal |
Unikt alfanumerisk ID for smeltebatchen (f.eks. H247591) |
Sporbarhedens rygrad - skal matche den fysiske mærkning på materialet |
|
6 |
Kemisk sammensætning |
Faktisk % af hvert element (C, Si, Mn, P, S, Cr, Ni, Mo, N osv.) |
Kerneoverholdelsesdata - sammenligner hver værdi med grænserne for karakterspecifikation |
|
7 |
Mekaniske egenskaber |
Trækstyrke, flydespænding, forlængelse, hårdhed (hvis påkrævet) |
Bekræft, at materialet opfylder minimumskravene til styrke og duktilitet |
|
8 |
Varmebehandlingstilstand |
Udglødet, bratkølet og tempereret, opløsning behandlet, som-rullet |
Påvirker endelige mekaniske egenskaber og korrosionsadfærd |
|
9 |
Ikke-destruktiv test (NDT) |
UT, RT, PT, MT resultater (hvis angivet i rækkefølge) |
Påkrævet for trykbeholdere, sikkerhedskritiske-eller ASME/PED-kodeoverholdelse |
|
10 |
Yderligere tests |
Slag (Charpy), IGC, hårdhed, PMI, kornstørrelse (hvis bestilt) |
Applikations-specifikke test skal vises her, hvis det er angivet i PO |
|
11 |
Standard overensstemmelseserklæring |
Erklæring om overensstemmelse med ASTM / EN / ISO produktstandard |
Juridisk erklæring om, at materialet opfylder den angivne standard |
|
12 |
Autoriseret underskrift |
Inspektørens navn, titel, dato, stempel; TPI-signatur (for 3.2) |
Uden gyldig underskrift er certifikatet juridisk ugyldigt |
Tabel 1: De 12 nøgleafsnit i hvert mølletestcertifikat - Hvad skal man finde, og hvorfor det er vigtigt
Nøgleprincip:Afsnit 5 (Heat Number) og 12 (Autoriseret signatur) er de to ikke-omsættelige elementer i enhver gyldig MTC. Et certifikat, der mangler, er juridisk ugyldigt, uanset hvor fuldstændig resten af dataene fremstår.
EN 10204 Certifikattyper: Ved, hvad du får
Før du læser et enkelt nummer på en MTC, skal du først bekræfte, hvilken type certifikat det er. EN 10204 definerer fire typer, og skelnen er afgørende - den afgør, om testdataene på certifikatet faktisk vedrører det specifikke materiale, du modtager, eller blot til et lignende produkt, der er produceret under lignende forhold.

|
Type |
Navn |
Uafhængighedsniveau |
Typisk brugstilfælde |
|
2.1 |
Overensstemmelseserklæring |
Kun producent; ingen testdata |
Ikke-kritisk strukturel; lav-kommercielle applikationer |
|
2.2 |
Testrapport |
Fabrikant; ikke-specifikke inspektionsdata |
Generel kommerciel; fremstilling med moderate kvalitetskrav |
|
3.1 |
Inspektionsattest 3.1 |
Producentens autoriserede inspektør (uafhængig af produktion) |
Trykbeholdere, olie og gas, pharma, skibsbygning - de fleste industrielle koder |
|
3.2 |
Inspektionsattest 3.2 |
Producent + uafhængig akkrediteret tredjepart (BV, TUV, SGS, LR…) |
Nuklear, rumfart, forsvar, kritisk offshore - højeste sikkerhed påkrævet |
Tabel 2: EN 10204-certifikattyper - på et øjeblik
Den vigtigste skelnen:Type 2.1 og 2.2 er ikke-specifikke - dataene er muligvis ikke fra din faktiske batch. Type 3.1 og 3.2 er batch-specifikke - dataene kan direkte spores til varmenummeret for det materiale, du modtager. For enhver{10}}sikkerhedskritisk eller reguleret applikation er 3.1 det absolutte minimum.
Sådan læser du en MTC: 8-trins-processen
Følg disse otte trin hver gang du modtager en MTC med en materialelevering. Denne proces tager 10-15 minutter pr. certifikat og er det mest omkostningseffektive-kvalitetstjek, der findes, -, der fanger fejl, før de bliver til dyre problemer.

TRIN 1Bekræft certifikattypen
Se efter EN 10204-typeerklæringen -, den skal stå fremtrædende på certifikatet, typisk i overskriften eller i nærheden af signaturblokken. Almindelig frasering inkluderer:
"Inspektionscertifikat i overensstemmelse med EN 10204 Type 3.1"
"Materialetestrapport - EN 10204:2004 - 3.1"
"Overensstemmelsescertifikat - EN 10204 Type 2.2"
Hvis der ikke er angivet nogen EN 10204-type, skal du behandle dokumentet med ekstrem forsigtighed. Kontakt leverandøren og anmod om et korrekt formateret certifikat, inden du accepterer leveringen til reguleret brug.
Hurtigt tjek:Passer certifikattypen til det, som din indkøbsordre har angivet? Hvis din PO krævede 3.1, og du modtog en 2.2, skal du stoppe - fortsæt ikke, før det korrekte certifikat er givet.
TRIN 2Bekræft ordrereferencen og produktbeskrivelsen
Find indkøbsordrenummeret (PO) på certifikatet, og sammenlign det med din faktiske PO. Bekræft derefter produktbeskrivelsen:
Grad:Står der '316L' (eller UNS S31603 eller EN 1.4404) - nøjagtigt som angivet i din PO?
Produktform:Plade, plade, rør, stang, rør - stemmer det overens med det, du har bestilt?
Dimensioner:Tykkelse, bredde, længde, diameter - stemmer disse overens med ordrelinjeposterne?
Mængde og vægt:Den angivne vægt skal omtrent svare til den faktiske levering.
Enhver uoverensstemmelse i produktbeskrivelsen -, selv en forskel i karaktersuffiks såsom '316' vs '316L' - skal løses, før materialet bruges. 'L' i 316L (Low Carbon) er ikke kosmetisk; det er forskellen mellem et materiale, der er egnet til svejsede samlinger, og et materiale, der kan sensibilisere ved svejsezoner.
TRIN 3Find og optag varmenummeret
Varmenummeret (også kaldet støbenummer eller smeltenummer) er den vigtigste sporbarhedsidentifikator på MTC. Det er den unikke kode, der er tildelt af stålproducenten til en specifik smelte - hvert stykke materiale fra den smelte har samme varmenummer og samme sammensætning.
Din opgave på dette trin er fysisk at krydshenvise- varmenummeret på certifikatet mod mærkningen på det faktiske materiale. Plade, rør og stang i rustfrit stål er typisk mærket med:
Blækstencilering på overfladen (mest almindeligt for plade)
Trykstempling eller vibro-gravering i metallet
Selvklæbende etiketter eller farve-kodede tags (til små genstande eller tilbehør)
Skriv varmenummeret ned fra attesten. Gå til materialet. Find markeringen. Sammenlign tegn for tegn. Hvis de ikke matcher - stop med det samme. Et varmetalsmismatch er den mest alvorlige MTC-fejl, du vil støde på.
Kritisk regel:Hvis varmenummeret på MTC'en ikke stemmer overens med mærkningen på det fysiske materiale, gælder certifikatet ikke for det pågældende materiale. Brug det ikke, bearbejd det ikke, antag ikke, at det er en skrivefejl. Eskalér til din QA manager med det samme.
TRIN 4Tjek den kemiske sammensætning
Den kemiske sammensætning sektion viser den faktiske målte procentdel af hvert legeringselement fra spektrografisk analyse af den specifikke varme. Dette er de data, der beviser, at materialet er, hvad det hævder at være.
For at bekræfte dette afsnit skal du bruge den gældende produktstandard -, f.eks. ASTM A240 for rustfri stålplade eller EN 10088-2 for fladvalset rustfrit stål. Standarden definerer den mindste og maksimale tilladte procentdel for hvert element. Din opgave er at bekræfte, at hver værdi på MTC'en falder inden for disse grænser.
Tabellen nedenfor viser et bearbejdet eksempel for 316L rustfri stålplade til ASTM A240. Alle værdier er inden for specifikation:
|
Element |
Spec. Min. (%) |
Spec. Maks. (%) |
Certifikatværdi (%) |
Status |
|
Kulstof (C) |
- |
0.030 |
0.021 |
✔ PASS |
|
Silicium (Si) |
- |
0.75 |
0.42 |
✔ PASS |
|
Mangan (Mn) |
- |
2.00 |
1.35 |
✔ PASS |
|
Fosfor (P) |
- |
0.045 |
0.028 |
✔ PASS |
|
Svovl (S) |
- |
0.030 |
0.002 |
✔ PASS |
|
Chrom (Cr) |
16.00 |
18.00 |
16.72 |
✔ PASS |
|
Nikkel (Ni) |
10.00 |
14.00 |
10.48 |
✔ PASS |
|
Molybdæn (Mo) |
2.00 |
3.00 |
2.11 |
✔ PASS |
|
Nitrogen (N) |
- |
0.10 |
0.047 |
✔ PASS |
|
Jern (Fe) |
Balance |
Balance |
68.83 |
✔ PASS |
Tabel 3: Verifikation af kemisk sammensætning - 316L Rustfrit stål (ASTM A240) Bearbejdet eksempel
Vær særlig opmærksom på kulstof i materialer af 'L' kvalitet, chrom og molybdæn som de primære korrosionsbestandige elementer og fosfor og svovl som resterende urenheder, der skal forblive lave.
Hold øje med dette:Hvis et element på MTC'en viser et rundt tal (f.eks. Cr=17.00%, Ni=12.00%) med identiske værdier, der gentages på tværs af flere certifikater, ser du muligvis på 'typiske' nominelle værdier i stedet for faktiske varme-specifikke testresultater - et kendetegn for ikke-specifikke (Type 2.2) data præsenteret som om de var præsenteret som om det var, hvis det var 3.1.
TRIN 5Bekræft de mekaniske egenskaber
Mekaniske egenskaber bekræfter, at materialet har den styrke, fleksibilitet og hårdhed, der kræves til din anvendelse. De vigtigste egenskaber, du finder på de fleste MTC'er i rustfrit stål, er:
Trækstyrke (Rm eller UTS):Den maksimale belastning, materialet kan modstå, før det brydes. For 316L plade (ASTM A240): minimum 485 MPa.
Bevis stress/udbyttestyrke (Rp0,2):Den spænding, hvorved materialet begynder at deformeres permanent. For 316L plade (ASTM A240): minimum 170 MPa.
Forlængelse (A):Hvor meget strækker materialet sig før det går i stykker, udtrykt i procent. Højere værdier betyder mere duktilt og formbart materiale. For 316L: minimum 40%.
Hårdhed:Modstand mod overfladeindskæring. For 316L plade: maksimalt 217 HBW (Brinell) eller 96 HRB (Rockwell B).
|
Ejendom |
Spec. Min |
Spec. Maks |
Certifikatværdi |
Status |
|
Trækstyrke (Rm) |
485 MPa |
- |
567 MPa |
✔ PASS |
|
Proof Stress Rp0,2 (udbytte) |
170 MPa |
- |
241 MPa |
✔ PASS |
|
Forlængelse (A50 mm) |
40% |
- |
53% |
✔ PASS |
|
Hårdhed (Brinell, HBW) |
- |
215 HBW |
165 HBW |
✔ PASS |
Tabel 4: Bekræftelse af mekaniske egenskaber - 316L-plade (ASTM A240) Bearbejdet eksempel
Husk: For mekaniske egenskaber har trækstyrke, flydespænding og forlængelse minimumskrav - skal den faktiske værdi være lig med eller over minimum. Hårdhed har typisk et maksimum - værdien må ikke overstige det.
TRIN 6Bekræft varmebehandlingstilstand
Varmebehandlingstilstanden fortæller dig den endelige metallurgiske tilstand af materialet. Det påvirker direkte både de opnåede mekaniske egenskaber og den tilgængelige korrosionsbestandighed. For rustfrit stål er de mest almindelige tilstande, du vil se:
Annealed (A) eller Solution Annealed (SA):Materialet er blevet opvarmet til 1000-1100 grader og hurtigt kølet. Dette opløser alle karbider, homogeniserer mikrostrukturen og giver optimal korrosionsbestandighed og duktilitet. Dette er standard og korrekt stand for 316L rustfri.
Varmvalset (HR eller HRAP):Varmvalset, udglødet og syltet - almindeligt for tung tallerken. Lavere overfladekvalitet end koldt-valset, men strukturelt forsvarligt.
Koldvalset (CR eller 2B):Yderligere kold-valsning efter udglødning giver en glattere overfladefinish og snævrere dimensionstolerancer.
Bratkølet og hærdet (Q+T):Almindelig i kulstof og lavt-legeret konstruktionsstål - ikke typisk for austenitisk rustfrit stål.
Hvis varmebehandlingstilstanden mangler i certifikatet, anmod om afklaring fra leverandøren. En rustfri stålplade, der leveres i en -rullet (ikke-glødet) tilstand vil have forringet korrosionsbestandighed og bør ikke accepteres til korrosions-kritiske applikationer.
TRIN 7Tjek for påkrævede yderligere tests
Afhængigt af applikationen og indkøbsordrespecifikationen kan der være behov for yderligere test ud over grundlæggende kemi og mekaniske egenskaber. Disse er kun til stede på MTC, hvis de specifikt er bestilt -, de er ikke automatiske. Almindelige yderligere test omfatter:
Charpy effekttest:Påkrævet til lav-temperaturservice (kryogene applikationer, offshore-strukturer, trykbeholdere i kolde klimaer). Angiver den minimale slagenergi (Joule) ved en defineret testtemperatur.
Intergranulær korrosionstest (IGC):ASTM A262 Practice E (Strauss-test) - bekræfter, at materialet ikke er sensibiliseret og vil modstå intergranulært angreb under brug. Nødvendig til nogle trykbeholdere og nukleare applikationer.
Positiv Material Identification (PMI):XRF eller OES verifikation af, at karakteren er korrekt. Stadig mere påkrævet i olie- og gas- og farmaceutiske applikationer efter dokumenterede tilfælde af materialesvig.
Ultralydstest (UT):ASTM A578 eller EN 10307 - scanner for indvendige lamineringer, indeslutninger eller porøsitet i tung plade. Obligatorisk for overholdelse af trykbeholderkode i mange jurisdiktioner.
Ferritnummer / Delta Ferrit:For austenitiske svejseaflejringer og nogle støbte produkter bekræfter -, at ferritindholdet er inden for 3-8 FN-intervallet for at forhindre revner i svejsningen.
Hvis din PO specificerede nogen af disse tests, og de ikke vises på MTC, er certifikatet ikke-overensstemmende med din ordre. Udsend en afvigelsesrapport (NCR), før du fortsætter.
TRIN 8Validerer signaturen og autorisationen
Det sidste og væsentlige trin er at bekræfte, at certifikatet er blevet korrekt godkendt. Uden en gyldig signatur er en MTC intet mere end et datablad - det har ingen juridisk status som et certificeret dokument.
For EN 10204 Type 3.1:Se efter underskriften fra producentens autoriserede inspektionsrepræsentant -, typisk med titlen 'Quality Manager', 'Inspection Engineer' eller 'Technical Director'. Underskriften skal være original eller en autoriseret digital ækvivalent med underskriverens navn trykt ved siden af, deres titel og udstedelsesdatoen.
For EN 10204 Type 3.2:Du skal se TO signaturer - fabrikantens inspektør OG en navngivet repræsentant for et uafhængigt, akkrediteret tredjepartsorgan.- Certifikatet skal identificere TPI-organisationen (Bureau Veritas, TUV, SGS, Lloyd's Register, DNV, Intertek eller tilsvarende) og ideelt set indeholde TPI's akkrediteringsreferencenummer.
Udstedelsesdatoen skal være samtidig med testen og leveringen - et certifikat dateret år efter den påståede produktionsdato er et alvorligt advarselstegn. Den autoriserede signatur er din sikkerhed for, at en kvalificeret, ansvarlig person har gennemgået alle data og bekræftet, at de opfylder kravene.
Røde flag: 8 advarselsskilte på enhver MTC
Erfarne kvalitetsingeniører udvikler mønstergenkendelse til MTC-problemer. Følgende er de mest almindelige advarselssignaler -, hvoraf ethvert af dem bør udløse en tilbageholdelse af leveringen og en formel leverandørforespørgsel:
|
Rødt Flag |
Hvad du ser på MTC |
Hvorfor det er et problem |
|
Uoverensstemmelse mellem varmetal |
Cert varme nr. ≠ mærkning på fysisk materiale |
Sporbarheden er brudt - kan ikke bekræfte, at dette certifikat dækker dette materiale |
|
'Typiske' værdier angivet |
Sammensætning viser runde eller identiske værdier på tværs af flere certifikater |
Sandsynlige ikke-specifikke (type 2.2) data, ikke faktiske varme-specifikke testresultater |
|
Manglende eller ulæselig underskrift |
Signaturfelt tomt, fotokopieret eller kun digitalt stempel |
Certifikatet har ingen juridisk gyldighed uden en autoriseret, sporbar underskrift |
|
Certifikattype ikke erklæret |
Ingen EN 10204-type angivet nogen steder på dokumentet |
Kan ikke bekræfte bekræftelsesniveauet - er muligvis kun en 2.1-erklæring |
|
Element uden for specifikation |
Cr=15.3% på et 316L certifikat (min. krav: 16,0%) |
Direkte -afvigelse - materiale opfylder ikke den angivne karakter |
|
Forkert karakter på certifikatet |
Certifikatet angiver '304L', men PO og mærkning angiver '316L' |
Kritisk blanding-op - 304L indeholder ingen Mo; forkert materiale til de fleste applikationer |
|
Ingen standard overensstemmelseserklæring |
Mangler 'overensstemmer med ASTM A240' eller tilsvarende erklæring |
Producenten har ikke attesteret overensstemmelse med nogen målbar standard |
|
To underskrifter fra samme virksomhed (3.2) |
Tredje-linje underskrevet af producentens QA-afdeling. |
Ikke en gyldig 3.2 - tredjepart skal være uafhængig (BV, TUV, SGS, DNV osv.) |
Tabel 5: Almindelige MTC-røde flag, advarselsskilte og anbefalede handlinger
Bedste praksis modforanstaltning:For at få høj-værdi eller sikkerhed-kritiske materialer skal du udføre XRF-baseret positiv materialeidentifikation (PMI) test ved modtagelse - uanset hvad MTC viser. PMI tager under 30 sekunder pr. måling og giver en uafhængig, -på- elementær bekræftelse. Det er det mest effektive forsvar mod certifikatsvindel.
Kemisk elementreference: Hvad hvert symbol betyder
Hvis du er ny til at læse MTC kemiske sammensætningstabeller, kan grundstofsymbolerne og deres betydning være skræmmende. Tabellen nedenfor giver en almindeligt-sprogsreference for de elementer, der oftest er opført på MTC'er i rustfrit stål:
|
Symbol |
Element |
Rolle i rustfrit stål |
Nøglespecifikationsgrænse (316L) |
|
C |
Kulstof |
Styrke (ved lav %) - overskud forårsager sensibilisering og svejsezonekorrosion |
Mindre end eller lig med 0,030 % (L-kvalitet er kritisk) |
|
Cr |
Chrom |
Danner beskyttende Cr₂O3 passivt lag; minimum 10,5% definerer rustfrit |
16.0–18.0% |
|
Ni |
Nikkel |
Stabiliserer austenitisk struktur; forbedrer sejhed og formbarhed |
10.0–14.0% |
|
Mo |
Molybdæn |
Forbedrer dramatisk modstandsdygtighed over for grubetæring og sprækkekorrosionsbestandighed i kloridmiljøer |
2.0–3.0% |
|
Mn |
Mangan |
Deoxidationsmiddel; erstatter delvist Ni i 200-serien; bevarer austenit |
Mindre end eller lig med 2,00 % |
|
Si |
Silicium |
Deoxidationsmiddel; forbedrer høj-temperaturoxidationsmodstand |
Mindre end eller lig med 0,75 % |
|
P |
Fosfor |
Resterende urenhed; overskydende reducerer svejsbarheden og sejheden |
Mindre end eller lig med 0,045 % |
|
S |
Svovl |
Resterende urenhed; meget lave niveauer, der er kritiske for korrosionsbestandighed |
Mindre end eller lig med 0,030 % |
|
N |
Nitrogen |
Styrker austenit; booster PREN i super austenitiske og duplex kvaliteter |
Mindre end eller lig med 0,10 % |
|
Nb/Ta |
Niobium / Tantal |
Stabiliserer mod sensibilisering (321, 347 serier); muliggør svejsebeklædning i 625 |
Pr. klasse spec (ikke i 316L) |
Tabel 6: Almindelige kemiske elementer på MTC'er i rustfrit stål - symboler, roller og typiske grænser
Huske:Den kemiske sammensætning på en MTC er altid den faktiske målte værdi fra den specifikke varme - ikke en målværdi eller nominel værdi. Hvis specifikationen siger, at Cr skal være 16,0–18,0 %, og MTC viser 15,8 %, er det en ikke-overensstemmelse -, selvom materialet 'ser' fint ud.
MTC Verifikationstjekliste
Brug denne tjekliste for hver MTC, der modtages med en materialelevering. Den dækker alle otte trin i et format, der passer til din indgående inspektionsprocedure eller kvalitetsstyringssystemdokumentation:
|
✓ |
Verifikationselement |
Reference |
Handling hvis mislykkedes |
|
☐ |
Certifikattypen matcher PO-kravet (EN 10204 2.2 / 3.1 / 3.2) |
EN 10204:2004 |
Afvis levering; kontakt leverandøren for korrekt certifikat |
|
☐ |
Varme-/støbenummer på certifikat matcher fysisk mærkning på materiale |
EN 10204 §4 |
Stop - brug ikke materiale; anmode om forklaring |
|
☐ |
Produktbeskrivelse matcher PO (kvalitet, form, dimensioner, mængde) |
Indkøbsordre |
Hæv NCR (Non-Conformance Report); holde materiale |
|
☐ |
Alle kemiske elementer inden for specifikationsgrænser |
ASTM A240 / EN 10088 (eller gældende standard) |
Afvis batch; anmod om gen-test eller erstatningsvarme |
|
☐ |
Alle mekaniske egenskaber opfylder eller overstiger minimumskravene |
Gældende produktstandard |
Afvis batch; anmod om gen-test med frisk prøve |
|
☐ |
Varmebehandlingstilstand angivet og passende |
Produkt standard |
Bekræft med møllen, hvis det er uklart; påvirker duktilitet og korrosion |
|
☐ |
Eventuelle påkrævede NDT-resultater er til stede og stemmer overens |
Ordrespecifikation / Kode |
Kan ikke bruges til trykservice uden påkrævede NDT-dokumenter |
|
☐ |
Standard overensstemmelseserklæring til stede |
EN 10204 §4.2 |
Certifikatet har ikke noget juridisk grundlag for overholdelse af kodeks |
|
☐ |
Autoriseret underskrift til stede, læselig, dateret |
EN 10204 §4.2 |
Certifikatet er juridisk ugyldigt - anmodning om gen-udstedelse |
|
☐ |
For 3.2: tredjeparts-organ er navngivet, uafhængig og akkrediteret |
EN 10204 Type 3.2 |
Ikke et gyldigt 3.2 certifikat - eskalerer til projekt QA manager |
Tabel 7: MTC-verifikationstjekliste - 10-Procedure for punktindgående inspektion
Denne tjekliste skal udfyldes, underskrives og arkiveres sammen med den originale MTC i dine materialesporbarhedsregistre. For projekter, der er underlagt ISO 9001, ASME-koder eller PED, skal disse optegnelser opbevares i udstyrets levetid - typisk 25 år eller mere.
Indlevering og opbevaring af MTC'er: Din dokumentationsforpligtelse
En MTC er kun værdifuld, hvis den er tilgængelig, når det er nødvendigt. For regulerede industrier ophører forpligtelsen til at beholde materialecertificering ikke, når udstyret er bygget - det fortsætter i hele aktivets levetid.
Minimumskrav til opbevaring
ASME-trykbeholderkode (ASME VIII):Materialedokumentation skal opbevares som en del af producentens datarapport -, der er tilgængelig for inspektionsmyndigheder efter anmodning.
EU-direktivet om trykudstyr (PED):Teknisk dokumentation (inklusive MTC'er) skal opbevares i 10 år efter det sidst producerede udstyr.
ISO 9001 kvalitetsstyring:Dokumenteret information, der viser produktoverensstemmelse, skal kontrolleres og opbevares i henhold til organisationens opbevaringsplan.
Farmaceutisk (FDA/EU GMP):Materialecertificeringer for produkt-kontaktudstyr bør bevares i hele anlæggets levetid plus gældende lovmæssige inspektionsperioder.
Best Practice-arkiveringssystem
Scan alle MTC'er til PDF ved indgående inspektion - originale papircertifikater forringes med tiden.
Fil elektronisk efter projekt, derefter efter PO-nummer og derefter efter varmenummer -, hvilket muliggør hurtig genfinding under revisioner.
Knyt den digitale MTC-post til udstyrselementet i dit asset management system.
Ved kritiske projekter skal du vedligeholde et materialesporbarhedsregister (MTR-log), der kortlægger hvert stykke materiale til dets varmenummer og MTC-reference.
Ofte stillede spørgsmål
A: Et Certificate of Conformance (CoC) er en generel erklæring om, at et produkt opfylder et specificeret krav - svarende til EN 10204 Type 2.1. Den indeholder ingen egentlige testdata. En MTC (type 3.1 eller 3.2) er et data-understøttet dokument med faktiske kemiske og mekaniske testresultater fra den specifikke materialebatch. For regulerede applikationer kræves der altid en MTC med faktiske testdata; et CoC alene er utilstrækkeligt.
Q: Kan jeg acceptere en scannet eller sendt MTC?
A: Ja - scannede eller e-mailede MTC'er er bredt accepteret i moderne forsyningskæder og har samme juridiske status som papiroriginaler, forudsat at signaturen er ægte, og dokumentet ikke er blevet ændret. For de mest kritiske applikationer (atomkraft, rumfart) kræver nogle kontrakter imidlertid våde-blækoriginaler eller PKI-krypterede digitale signaturer.
Q: Hvad skal jeg gøre, hvis en kemisk værdi er lidt ude af specifikation?
A: Enhver værdi uden for specifikationsgrænsen er en ikke--overensstemmelse -, der er ingen 'lidt ude'. Udsted en afvigelsesrapport (NCR), sæt materialet i karantæne, og underret leverandøren. Du kan anmode om en indrømmelse (formel accept af en kendt afvigelse, godkendt af den relevante ingeniørmyndighed) for mindre afvigelser, hvis ansøgningen tillader det -, men dette skal dokumenteres og godkendes, aldrig accepteres stille.
Sp.: Har jeg brug for en MTC til rustfrit stål, som skal bruges til ikke-strukturel dekoration?
A: Til rent dekorative, ikke-strukturelle, ikke-produkt-kontaktapplikationer - såsom arkitektonisk beklædning synlig på afstand - er et Type 2.2-certifikat typisk tilstrækkeligt. Men hvis materialet kommer i kontakt med fødevarer, lægemidler, vand eller kemikalier eller vil blive svejset ind i en strukturel eller trykbærende enhed, er en 3,1 MTC det fornuftige minimum.
Q: Hvad er PMI, og hvornår skal jeg bruge det?
A: Positiv Material Identification (PMI) bruger bærbar røntgenfluorescens (XRF) eller optisk emissionsspektrometri (OES) til at måle grundstofsammensætningen af et materiale på sekunder direkte på overfladen af det modtagne produkt. Brug PMI, når du modtager legeringer med høj-værdi (duplex, super duplex, nikkellegeringer), når et certifikat ser inkonsekvent eller mistænkeligt ud, og som rutinemæssig 10-20 % prøveudtagning på kritiske materialeleverancer. PMI kan ikke erstatte en MTC, men giver et kraftfuldt-krydstjek- i realtid.
Konklusion
At læse et mølletestcertifikat er en faglig kernefærdighed for alle, der arbejder med metalliske materialer - fra indkøb og indgående inspektion til teknisk design og kvalitetssikring. Hvad der i første omgang kunne ligne en tæt side med tal og koder, følger en forudsigelig struktur, der, når den først er forstået, kan læses og verificeres på 10-15 minutter.
Den otte-trins proces i denne vejledning - bekræfter certifikattype, verificer ordrereference, match varmenummeret, kontroller kemi, verificer mekaniske egenskaber, bekræfter varmebehandling, kontroller yderligere tests, valider signaturen - dækker hvert element i en komplet MTC-gennemgang. Anvend det systematisk, dokumenter dine resultater, og arkiver certifikaterne med sporbarhedsregistreringer for udstyrets levetid.
Materialekvaliteten starter på papiret, før den starter i metal. Et gyldigt, korrekt verificeret MTC er din første og mest grundlæggende forsikring om, at det materiale, der ankommer til din facilitet, er præcis det, der er specificeret, fra en sporbar kilde, testet til den påkrævede standard - og klar til at bygge noget, der holder.
