904L vs 316L Rustfrit stål Svovlsyre Resistens Showdown

Jun 05, 2026

Læg en besked

Når svovlsyre indgår i ligningen, er valget af rustfri stålkvalitet ikke kun et spørgsmål om præference - det kan afgøre, om et anlæg kører pålideligt i tyve år eller lider af en korrosionsfejl inden for tyve måneder. Denne artikel giver en streng, datadrevet-sammenligning af904L (UNS N08904 / EN 1.4539)og316L (UNS S31603 / EN 1.4404), de to mest almindeligt evaluerede karakterer, når ingeniører står over for sure-holdige procesmiljøer

 

.904L vs 316L Stainless Steel

 

Nederste-linjefund:

 

904L er beviseligt overlegen i forhold til 316L i svovlsyredrift i næsten alle koncentrationer og temperaturområder, hvor 316L er endda marginalt levedygtig.

 

316L er den omkostningseffektive-standardkvalitet til generelle-applikationer, hvor svovlsyre er fraværende eller kun til stede i spormængder ved omgivelsestemperatur.

 

For moderate-til-svære syrebelastninger er de højere startomkostninger for 904L konsekvent begrundet med dramatisk lavere korrosionshastigheder, forlænget udstyrs levetid og reduceret uplanlagt nedetid.

 

Forstå svovlsyrekorrosion af rustfrit stål

 

Svovlsyre (H₂SO₄) er verdens mest udbredte industrielle kemikalie, der bruges i gødningsfremstilling, metalbejdsning, olieraffinering, batteriproduktion og snesevis af andre processer. At forstå, hvorfor det er så ætsende for metaller -, og hvorfor legeringsvalg betyder så meget -, er en vigtig kontekst for enhver ingeniør, der arbejder i disse industrier.

 

Hvorfor H₂SO₄ er særligt ætsende

 

Svovlsyre angriber metaller gennem to primære mekanismer: direkte syreangreb (hydrogenudvikling), som dominerer ved koncentrationer under ca. 40 %, og en passiv-film-opløsningsmekanisme ved mellemkoncentrationer. Ved meget høje koncentrationer (over 93%) bliver syren dehydrerende og danner faktisk et beskyttende lag på nogle legeringer -, men dette er et smalt og meget temperaturfølsomt-vindue.

 

Af praktiske tekniske formål er den farligste zone for rustfrit stål koncentrationsområdet 5-70 % ved temperaturer over 40 grader. I denne serie oplever alle standard austenitiske kvaliteter, inklusive 316L, hurtig nedbrydning af passiv film, hvilket fører til accelereret generel korrosion.

 

Legeringselementers rolle

 

Tre legeringselementer er kritiske for H₂SO4-resistens i austenitisk rustfrit stål: molybdæn (Mo), nikkel (Ni) og kobber (Cu). At forstå deres roller gør 904L vs 316L ydeevnegab umiddelbart logisk.

 

Molybdæn (Mo): Mo stabiliserer den passive film i reducerende sure miljøer. 904L indeholder 4-5 % Mo mod kun 2-3 % i 316L. Denne forskel fordobler groft den passive filmstabilitet i svovlsyre.

 

Nikkel (Ni): Ni reducerer hastigheden af ​​aktiv opløsning og flytter legeringen mod passivitet ved at reducere medier. 904L's 23-28 % Ni-indhold (mod 10-14 % i 316L) er måske den største enkeltstående drivkraft bag dens syreydelsesfordel.

 

Kobber (Cu): Den bevidste tilsætning af 1-2 % Cu i 904L er specielt udviklet til at reducere korrosionshastigheden i fortyndet-til-moderat H₂SO₄. 316L, der ikke indeholder kobber. Dette er en af ​​de mest afgørende sammensætningsforskelle mellem de to karakterer.

 

Sammenligning af kemisk sammensætning

 

Sammensætningstabellen nedenfor er udgangspunktet for at forstå enhver præstationsforskel mellem disse to karakterer. Alle værdier er i henhold til officielle materialespecifikationer.

 

Tabel 1: Kemisk sammensætning - 316L vs. 904L (alle værdier i vægt %)

 

Element

316L Min

316L Maks

904L Min

904L Maks

Enhed

Chrom (Cr)

16.0

18.0

19.0

23.0

%

Nikkel (Ni)

10.0

14.0

23.0

28.0

%

Molybdæn (Mo)

2.0

3.0

4.0

5.0

%

Kobber (Cu)

-

-

1.0

2.0

%

Mangan (Mn)

-

2.00

-

2.00

%

Silicium (Si)

-

0.75

-

1.00

%

Kulstof (C)

-

0.030

-

0.020

%

Nitrogen (N)

-

0.10

-

0.10

%

Svovl (S)

-

0.030

-

0.035

%

Fosfor (P)

-

0.045

-

0.045

%

Jern (Fe)

Balance

Balance

Balance

Balance

-

 

De tre kritiske kompositionsforskelle

 

Nikkeldifferential (+13–14 % mere i 904L): Nikkel er det vigtigste element til at reducere aktiv opløsning i reducerende syrer. Gabet på 13-14 procentpoint i nikkelindhold mellem 904L og 316L er ansvarlig for en stor del af 904L's overlegne korrosionsydelse.

 

Molybdændifferential (+2 % mere i 904L): Yderligere 2 % molybdæn i 904L stabiliserer den passive film under sure forhold. Selvom dette kan virke beskedent, er Mo's effekt på passiv filmstabilitet ikke-lineær og giver uforholdsmæssig fordel i koncentrerede sure miljøer.

 

Kobbertilsætning (1–2 % i 904L, fraværende i 316L): Dette er den mest undervurderede forskel. Kobber reducerer direkte hastigheden af ​​brintudviklingskorrosion i svovlsyre ved at fungere som en katodisk inhibitor. 316L har slet ikke kobber, og ingen mængde af anden legering kan kompensere for dets fravær i svovlsyredrift.

 

Sammenligning af mekaniske egenskaber

 
Begge kvaliteter leveres i opløsningen-udglødet og vand-afkølet tilstand, hvilket giver den maksimale korrosionsbestandighed og duktilitet. Tabellen nedenfor viser minimumskrav og typiske opnåede værdier for plade- og pladeprodukter.
 
904L vs 316L Stainless Steel Mechanical Properties Comparison
 

Tabel 2: Mekaniske egenskaber - 316L vs. 904L

 

Ejendom

316L Rekv.

316L Typisk

904L Rekv.

904L Typisk

Trækstyrke (MPa)

Større end eller lig med 485

~560

Større end eller lig med 490

~540

0,2 % udbyttestyrke (MPa)

Større end eller lig med 170

~220

Større end eller lig med 220

~260

Forlængelse ved pause (%)

Større end eller lig med 40

~50

Større end eller lig med 35

~42

Hårdhed (HB)

Mindre end eller lig med 217

~150

Mindre end eller lig med 200

~170

Slagsejhed (J, -196 grader)

God

~80–120

Meget god

~100–140

Elasticitetsmodul (GPa)

~193

193

~196

196

Massefylde (g/cm³)

7.99

7.99

8.00

8.00

 

904L tilbyder lidt højere minimum flydespænding end 316L, primært fordi den indeholder mere nikkel og lidt mere kontrolleret nitrogen. Begge kvaliteter giver fremragende duktilitet og sejhed ved alle temperaturer inklusive kryogene forhold. For de fleste kemiske procesapplikationer er forskelle i mekaniske egenskaber sekundære til korrosionsydelse i materialevalgsbeslutningen.

 

Svovlsyrekorrosionshastighedsdata: Kernebeviset

 

Dette afsnit præsenterer de vigtigste data i denne artikel. Korrosionshastighedssammenligningen på tværs af en matrix af H2SO4-koncentrationer og temperaturer er det endelige grundlag for materialevalg ved syredrift. Alle værdier er i millimeter pr. år (mm/å); en værdi under 0,1 mm/år anses generelt for at være acceptabel for langvarig-tjeneste.

 

Tabel 3: Korrosionshastigheder i svovlsyre - 316L vs. 904L (mm/år)

 

H2S04 konc. (vægt%)

Temp. (grad)

316L hastighed (mm/å)

904L hastighed (mm/å)

Forbedringsfaktor

904L Egnethed

316L Egnethed

1–5

20

0.05–0.10

0.01–0.02

~5×

Fremragende

Meget god

1–5

60

0.20–0.50

0.03–0.08

~6×

Fremragende

Acceptabelt

5–20

20

0.50–1.50

0.05–0.15

~10×

Meget god

Marginal

5–20

60

1.50–5.00

0.10–0.40

~12×

God

Ikke egnet

20–40

20

3.00–8.00

0.20–0.80

~10×

God-acceptabel

Ikke egnet

20–40

60

>10

0.50–2.00

>5×

Marginal

Ikke egnet

40–70

20

>10

0.80–3.00

>3×

Marginal

Ikke egnet

40–70

60

>>10

2.00–8.00

-

Ikke egnet

Ikke egnet

70–90

20

>>10

>5.00

-

Ikke egnet

Ikke egnet

90–98

20

>>10

>5.00

-

Ikke egnet

Ikke egnet

 

Fortolkning af korrosionshastighedsdata

 

Dataene i tabel 3 fortæller en klar, konsistent historie: 904L overgår 316L med en faktor på 5 til 12 gange på tværs af de mest industrielt almindelige svovlsyreforhold (1-40 % koncentration, 20-60 graders driftstemperatur). Endnu vigtigere er det, at for koncentrationer over 5 % ved temperaturer over 40 grader overskrider 316L ofte tærsklen på 1,0 mm/år -, hvilket gør den funktionelt uegnet, uanset designgodkendelser.

 

Ved koncentrationer over 40-70 % giver ingen af ​​disse kvaliteter tilstrækkelig modstand i lang-tjeneste. Ingeniører, der støder på koncentreret svovlsyre (over 70%), skal vurdere speciallegeringer såsom Alloy 20 (UNS N08020), Hastelloy B-3 (UNS N10675) eller støbejern med højt siliciumindhold, som er specielt designet til koncentreret H₂SO₄-service.

 

Sammenligning af multi-miljøkorrosionsbestandighed

 

Svovlsyre er sjældent den eneste ætsende art i en industriel processtrøm. Følgende tabel giver et bredere billede af, hvordan disse to kvaliteter fungerer på tværs af alle større korrosionsmekanismer og syretyper.

 

Tabel 4: Multi-Miljøkorrosionsbestandighed - 316L vs. 904L

 

Korrosionsmekanisme / Miljø

904L ydeevne

Bedømmelse

316L ydeevne

Bedømmelse

Fortynd H₂SO4 (<10%, ambient)

Fremragende

★★★★★

God

★★★☆☆

Fortynd H₂SO4 (<10%, 60°C)

Meget god

★★★★☆

Marginal

★★☆☆☆

Konc. H₂SO4 (40–70 %, omgivende)

Marginal

★★☆☆☆

Ikke egnet

★☆☆☆☆

Fosforsyre (H₃PO₄)

Fremragende

★★★★★

God

★★★☆☆

Eddikesyre (CH₃COOH)

Fremragende

★★★★★

Meget god

★★★★☆

Saltsyre (HCl)

Dårlig

★★☆☆☆

Dårlig

★☆☆☆☆

Kloridgruber (Cl⁻-miljø)

Meget god

★★★★☆

God

★★★☆☆

Spaltekorrosion (havvand)

God

★★★☆☆

Marginal

★★☆☆☆

Intergranulær korrosion

Fremragende

★★★★★

Meget god

★★★★☆

Spændingskorrosionsrevner (SCC)

Meget god

★★★★☆

Marginal

★★☆☆☆

Oxiderende syrer (HNO₃)

God

★★★☆☆

Meget god

★★★★☆

 

Salpetersyre: Det ene område, hvor 316L har en kant

 

Salpetersyre (HNO₃) er en oxiderende syre, og i oxiderende sure miljøer dominerer chromindholdet i modstandsmekanismen. Begge kvaliteter har lignende chromniveauer (16-18% i 316L; 19-23% i 904L), men 316L's lavere molybdæn gør den faktisk lidt bedre egnet til ren HNO₃-service, fordi Mo kan være skadelig i stærkt oxiderende miljøer. Dette er dog en snæver undtagelse - enhver proces, der blander HNO₃ med HCl eller H₂SO4 (blandede syrer), svinger straks fordelen tilbage til 904L.

 

Kloridmodstand: Pitting og sprækkekorrosion

 

Pitting Resistance Equivalent Number (PREN) kvantificerer modstand mod chlorid-induceret pitting. 904L opnår en PREN på ca. 32-36 versus 316L's 23-27. Denne kløft er betydelig i enhver anvendelse, hvor chloridioner -eksisterer sammen med svovlsyre -, en almindelig situation i industrielle processtrømme, røggasmiljøer og vandbehandlingsapplikationer.

 

Fysiske og termiske egenskaber

 

Tabel 5: Fysiske og termiske egenskaber - 316L vs. 904L

 

Ejendom

316L

904L

Smelteområde (grad)

1375–1400

1300–1390

Massefylde (g/cm³)

7.99

8.00

Termisk ledningsevne (W/m·K, 20 grader)

13.4

12.0

Coeff. termisk udvidelse (µm/m· grad)

16,0 (20-100 grader)

15,3 (20-100 grader)

Specifik varmekapacitet (J/kg·K)

500

450

Elektrisk modstand (µΩ·m)

0.74

0.95

Magnetisk permeabilitet (udglødet)

~1.005

~1.003

Max Service Temp. – Oxiderende ( grad )

~870

~1050

Max Service Temp. – Vandig (grad)

~300

~300

 

Begge kvaliteter deler stort set ens fysiske og termiske egenskaber, som forventet for austenitiske legeringer med sammenlignelige overordnede legeringsniveauer. Den lidt højere termiske udvidelse på 316L kan være relevant i varmevekslerrørdesign, men driver sjældent materialevalg. Begge kvaliteter er ikke-magnetiske i udglødet tilstand, hvilket gør dem velegnede til applikationer, der kræver lav magnetisk permeabilitet (f.eks. konstruktion af MRI-anlæg, visse instrumenter).

 

Gældende standarder og internationale certificeringer

 

Korrekt standardbetegnelse er afgørende for indkøb, kvalitetsinspektion og overholdelse af lovgivningen. Følgende tabel dækker alle større internationale betegnelsessystemer for begge kvaliteter.

 

Applicable Standards and International Certifications

 

Tabel 6: Standarder og betegnelser - 316L vs. 904L

 

Standard krop

316L Betegnelse

904L Betegnelse

Omfang / Noter

ASTM

S31603

N08904

Plade, Ark, Strip, Bar, Pipe, Tube

EN / DIN

1.4404

1.4539

europæiske produktformer

UNS

S31603

N08904

Unified Numbering System

ASME

SA-240 / SA-312

SA-240 / SA-312

Trykbeholdere, kedler, rør

ISO

ISO 15156-3

ISO 15156-3

Sur-tjeneste (H₂S-miljøer)

NACE / AMPP

MR0175 kompatibel

MR0175 kompatibel

Olie- og gaskorrosionsservice

PED (EU)

2014/68/EU

2014/68/EU

Direktivet om trykudstyr

FDA (fødevarer/pharma)

Accepteret

Accepteret

Overfladefinish Ra Mindre end eller lig med 0,8 µm typisk

 

Begge kvaliteter er fuldt dækket af ASME, ASTM og EN rammer for trykbeholdere, varmevekslere og rørsystemer. For FDA-regulerede farmaceutiske og fødevareapplikationer accepteres begge kvaliteter, hvor 316L er den næsten-universelle standard på grund af dens etablerede track record, lavere omkostninger og omfattende globale forsyningskæde.

 

Omkostninger, tilgængelighed og fremstilling

 

Materialeomkostninger er ofte den mest umiddelbart synlige beslutningsfaktor, men livscyklusomkostninger -, som inkluderer vedligeholdelse, udskiftning og produktionsnedetid -, favoriserer næsten altid den højere-legering i syreservice. Følgende tabel viser de vigtigste kommercielle og fabrikationsparametre.

 

Tabel 7: Pris, tilgængelighed og fremstilling - 316L vs. 904L

 

Faktor

316L

904L

Relativ materialeomkostning (plade)

Basislinje (1,0×)

~1,8-2,5× (højere Ni, Mo)

Primære omkostningsdrivere

Ni (10-14 %), Mo (2-3 %)

Ni (23-28%), Mo (4-5%), Cu

Global tilgængelighed

Allestedsnærværende – alle møllestørrelser

Bred tilgængelig - specialitet

Typisk leveringstid (plade)

1-4 uger

3-8 uger

Svejsbarhed

Fremragende (ER316L fyldstof)

Meget god (ER385 fyldstof)

Bearbejdelighed

God

God til moderat

Fremstillingskompleksitet

Lav – let at forme/svejse

Moderat – standard austenitisk

Muligheder for overfladefinish

Alle standard finish

Alle standard finish

Møllecertificering (EN 10204)

3.1 rutinemæssigt tilgængelig

3.1 / 3.2 tilgængelig

 

Retningslinjer for svejsning

 

Korrekt valg af fyldmetal er afgørende for at opretholde korrosionsbestandighed i svejsezonen:

 

316L: AWS ER316L fyldstof (eller matchende dækket elektrode E316L). Lav varmetilførsel. Ingen forvarmning nødvendig. Bredt procesvindue gør 316L til den lettest fremstillede rustfri kvalitet på verdensplan.

 

904L: AWS ER385 fyldmetal (eller Avesta 904L / Sandvik 27.31.4.LCu type). Lidt strammere interpass temperaturkontrol anbefales. Fuldopløsningsudglødning efter-svejsning er ikke obligatorisk, men anbefales til de mest aggressive tjenester. Skyl med inert gas til rørrodgennemløb.

 

Begge kvaliteter: Ingen forvarmning nødvendig. Brug stålbørster- og dedikerede slibeskiver. Rengør overflader grundigt for at fjerne jernforurening og forhindre fri jernkorrosion.

 

Ansøgningsudvælgelsesvejledning og industricasestudier

 

Følgende udvælgelsestabel giver ingeniører, indkøbsspecialister og fabriksledere direkte, evidensbaseret-vejledning om, hvilken karakter der skal angives for givne servicebetingelser.

 

Tabel 8: Anvendelses- og branchevalgsvejledning - 316L vs. 904L

 

Anvendelse / Miljø

316L

904L

Nøgle teknisk begrundelse

Opbevaring af fortyndet H₂SO4 (<5%, ambient)

Levedygtig

Foretrukken

904L's Cu+Mo-kombination sænker korrosionshastigheden dramatisk

H₂SO₄ rørsystemer (<20%, <60°C)

Marginal

Foretrukken

316L korrosionshastighed overstiger 1 mm/år under disse forhold

H₂SO4-neutralisering / skrubning

Levedygtig

Foretrukken

Blandede syre/vandstrømme favoriserer 904L's bredere modstand

Forarbejdning af phosphorsyre (H3PO4).

Levedygtig

Foretrukken

Begge klarer sig godt; 904L overlegen ved høje temperaturer

Eddikesyre procesudstyr

Foretrukken

Levedygtig

316L tilstrækkelig ved lav temp.; sparer omkostninger i forhold til 904L ved mild belastning

Salpetersyre (HNO₃) service

Foretrukken

Levedygtig

Oxiderende syre favoriserer Cr; 316L omkostningseffektivt-her

Farmaceutiske beholdere og reaktorer

Foretrukken

Levedygtig

316L FDA-standard; 904L kun hvis processen kræver det

Forarbejdning af mad og drikke

Foretrukken

Levedygtig

316L opfylder alle hygiejniske standarder til langt lavere omkostninger

Havvandskøling / varmevekslere

Marginal

Foretrukken

904L pittingmodstand (PREN ~32) vs. 316L'er (~24)

Gødningsanlæg – sulfatstrømme

Ikke egnet

Foretrukken

Varm sulfat + klorid kombination kræver 904L

Olie & gas produktion – sur service

Levedygtig

Foretrukken

904L højere Ni reducerer risikoen for SCC i H₂S-miljøer

Kryogen / LNG opbevaring

Foretrukken

Levedygtig

316L bredt kvalificeret til LNG; 904L over-specificeret her

Generelle forsyningsrør (ikke-syre)

Foretrukken

Levedygtig

316L tilbyder tilsvarende ydeevne til betydelige omkostningsbesparelser

 

Resumé: 316L vs 904L

 

Tabellen nedenfor destillerer hver dimension af denne sammenligning i en enkelt kortfattet reference.

 

Tabel 10: Omfattende sammenligningsoversigt - 316L vs. 904L

 

Dimension

904L

316L

UNS / EN Betegnelse

N08904 / 1.4539

S31603 / 1.4404

Nikkelindhold

23-28 % (meget højere)

10–14%

Molybdæn indhold

4–5%

2–3%

Kobbertilsætning

1-2 % (forøgelse af syreresistens)

Ingen

PREN værdi

~32–36

~23–27

H₂SO4-modstand

Overlegen på tværs af koncentrationer

Begrænset til fortyndet/omgivende

Korrosionshastighed (<10% H₂SO₄)

5–12× lavere end 316L

Baseline

SCC modstand

Meget god (høj Ni)

Marginal

Havvandsmodstand

God

Marginal

Svejsbarhed

Meget god

Fremragende

Relativ materialeomkostning

~1,8–2,5× højere

Baseline

Global tilgængelighed

Bred tilgængelig (special)

Allestedsnærværende

Bedste pasform

Syre/kemisk afgift

Generelt / fødevarer / farma

 

Send forespørgsel
Kom til os
Og start dine RFQ'er nu.
Kontakt os